Нове законодавство

КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВОПОРУШЕННЯ: кримінальний проступок, злочин.
Кримінальні правопорушення поділяються на кримінальні проступки і злочини.
Кримінальні правопорушення в ККУ поділяються на:
- кримінальні проступки (основне покарання не пов’язане з позбавленням волі, а штраф не перевищує 3 000 нмдг);
- злочини невеликої тяжкості (основне покарання — до 5 років позбавлення волі або штраф до 10 000 нмдг);
- тяжкі злочини (основне покарання — до 10 років позбавлення волі або штраф до 25 000 нмдг);
- особливо тяжкі злочин (основне покарання — понад 10 років позбавлення волі або штраф понад 25 000 нмдг).
Завантажити Кримінальний кодекс України

ЗАКОН УКРАЇНИ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правового регулювання дистанційної, надомної роботи та роботи із застосуванням гнучкого режиму робочого часу (4 лютого 2021 року № 1213-IX)
Стаття 60-1. Надомна робота
Надомна робота - це форма організації праці, за якої робота виконується працівником за місцем його проживання або в інших визначених ним приміщеннях, що характеризуються наявністю закріпленої зони, технічних засобів (основних виробничих і невиробничих фондів, інструменту, приладів, інвентарю) або їх сукупності, необхідних для виробництва продукції, надання послуг, виконання робіт або функцій, передбачених установчими документами, але поза виробничими чи робочими приміщеннями власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу.
Стаття 60-2. Дистанційна робота
Дистанційна робота - це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією власника або уповноваженого ним органу, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.

ЗАКОН УКРАЇНИ Про забезпечення функціонування української мови як державної від 25 квітня 2019 року № 2704-VIII.
Стаття 1. Статус української мови як єдиної державної мови в Україні
1. Єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова.
2. Статус української мови як єдиної державної мови зумовлений державотворчим самовизначенням української нації.
3. Державний статус української мови є невіддільним елементом конституційного ладу України як унітарної держави.
4. Статус української мови як єдиної державної мови в Україні визначається виключно Конституцією України.
5. Порядок функціонування і застосування державної мови визначається виключно законом.
6. Навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах, зокрема навмисне застосування її з порушенням вимог українського правопису і стандартів державної мови, а також створення перешкод та обмежень у застосуванні української мови тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом.
7. Статус української мови як єдиної державної мови передбачає обов’язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначені цим Законом.
8. Українська мова як єдина державна мова виконує функції мови міжетнічного спілкування, є гарантією захисту прав людини для кожного українського громадянина незалежно від його етнічного походження, а також є фактором єдності і національної безпеки України.

ЗАКОН УКРАЇНИ Про прилеглу зону України
Цей Закон встановлює статус та визначає правовий режим прилеглої зони України, а також порядок реалізації Україною в цій зоні своїх прав як прибережної держави відповідно до Конвенції ООН з морського права 1982 року, інших міжнародних договорів України, загальновизнаних норм і принципів міжнародного права, Конституції та законів України.
Стаття 1. Визначення прилеглої зони України
1. Прилегла зона України (далі - прилегла зона) - морський пояс, який прилягає до територіального моря України, зовнішня межа якого перебуває на відстані не більше двадцяти чотирьох морських миль, відлічених від вихідних ліній, від яких відмірюється ширина територіального моря України.
Завантажити закон


Адміністративне право

Види адміністративних стягнень
Основні новели:
Протягом 2015-2017 років до Кодексу України про адміністративні правопорушення було додано такі нові види адміністративних стягнень:
- штрафні бали;
- позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю;
- суспільно корисні роботи;
- арешт з утриманням на гауптвахті.


Особливості адміністративної відповідальності (зміни за 2015-2017 р.р.)



Накладення адміністративного стягнення (зміни за 2015-2017 р.р.)



Конституційне право
Про судоустрій і статус суддів
Основні новели:
- Судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
- Систему судоустрою складають:1) місцеві суди; 2) апеляційні суди; 3) Верховний Суд.
- Суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення. 
- У місцевих загальних судах та апеляційних судах діє спеціалізація суддів із здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх.
- У системі судоустрою діють вищі спеціалізовані суди як суди першої інстанції з розгляду окремих категорій справ: 1) Вищий суд з питань інтелектуальної власності; 2) Вищий антикорупційний суд.
- До складу Верховного Суду входять судді у кількості не більше двохсот. У складі Верховного Суду діють: 1) Велика Палата Верховного Суду; 2) Касаційний адміністративний суд; 3) Касаційний господарський суд; 4) Касаційний кримінальний суд; 5) Касаційний цивільний суд.

Конституційне право
Про Конституційний Суд України
Основні новели:
- Кожному гарантується право звернутись з конституційною скаргою до Конституційного Суду України.
- Суддею КСУ може бути особа, яка має стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше 15 років; високі моральні якості, є правником із визнаним рівнем компетентності.
- У складі Суду діють Велика палата, два сенати та шість колегій.


Конституційне право

Правосуддя
Про Вищу раду правосуддя
Основні новели:
Вища рада правосуддя є колегіальним, незалежним конституційним органом державної влади та суддівського врядування, який діє в Україні на постійній основі для забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством, формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів, додержання норм Конституції і законів України, а також професійної етики в діяльності суддів і прокурорів.
Вища рада правосуддя складається з двадцяти одного члена, з яких десятьох - обирає з’їзд суддів України з числа суддів чи суддів у відставці, двох - призначає Президент України, двох - обирає Верховна Рада України, двох - обирає з’їзд адвокатів України, двох - обирає всеукраїнська конференція прокурорів, двох - обирає з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ.
Голова Верховного Суду входить до складу Вищої ради правосуддя за посадою.
Члени Вищої ради правосуддя обираються (призначаються) строком на чотири роки. Одна й та сама особа не може обіймати посаду члена Вищої ради правосуддя два строки поспіль.
Найважливіші повноваження Вищої ради правосуддя:
- вносить подання про призначення судді на посаду;
- ухвалює рішення стосовно порушення суддею чи прокурором вимог щодо несумісності;
- забезпечує здійснення дисциплінарним органом дисциплінарного провадження щодо судді;
- розглядає скарги на рішення відповідних органів про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді чи прокурора;
- ухвалює рішення про звільнення судді з посади;
- надає згоду на затримання судді чи утримання його під вартою чи арештом;
- ухвалює рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя…


Конституційне право
Місцеве самоврядування
Статус старости села, селища
Основні новели:
  1. Вводиться термін "Старостинський округ" - частина території об’єднаної територіальної громади, на якій розташовані один або декілька населених пунктів (сіл, селищ). 
  2. Староста обирається на 5 років і є членом виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за посадою. 
  3. Староста не може мати інший представницький мандат, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю. 
  4. Чітко визначені повноваження старости, (ст 54.1), підстави дострокового припинення повноважень, в тому числі за народною ініціативою. 
  5. Староста не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед жителями відповідного села, селища на відкритій зустрічі з громадянами.


Конституційне право
Зміни до Конституції України в частині правосуддя,
що вступають в дію з 30 вересня 2016 року
Основні новели:
1) Створюється Вища рада правосуддя (ВРП), подає кандидатури суддів на призначення Президенту України (має бути створена не пізніше 30.04.2019 р.);
2) Строк повноважень ВРП 4 роки і не більше ніж 2 терміни підряд;
3) Створюється новий Верховний Суд України;
4) У Президента України забирається право утворювати суди (з 2018 р.)
5) Мінімальний вік судді -30 років, максимальний – 65;
6) Суддею КСУ може бути особа, яка має стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше 15 років;
7) З’являється право особи звернутися до КСУ із конституційною скаргою, якщо особа вважає що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України. Конституційна скарга може бути подана в разі, якщо всі інші національні засоби юридичного захисту вичерпано;
8) Серед підстав звільнення судді вводиться порушення обов’язку підтвердити законність джерела походження майна;
9) Згоду на затримання судді чи арешт надає ВРП;
10) Суддю можна затримати чи арештувати без згоди ВРП під час або відразу ж після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
11) Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду (Римський статут);
12) Обмежено повноваження прокуратури:
   - підтримання публічного обвинувачення в суді;
   - організація і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно     до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку;
   - представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
13) Виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
З 1 січня 2016 р. вступив в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування»
Основні новели:
Спрощується процедура оформлення спадщини і реєстрації прав громадян на успадковане ними нерухоме майно:
1) Всі документи жителі сільської місцевості можуть оформляти тепер за місцем проживання і «сільській місцевості уповноваженими особами», які отримали право видавати свідоцтва про право на спадщину, свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку…
2) Скасовується обов’язкова оцінка майна і встановлюється нульова ставка оподаткування спадкоємцями першої та другої черги за законом, за заповітом, за правом представлення (чоловік, дружина, діти, дід, баба, брат, сестра) …

Конституційне право. Місцеве самоврядування.
Закон України Про місцеві вибори (14.07.2015 р.)
Основні новели:
1) зменшено кількість детупатів в радах всіх рівнів,
2) вибори в сільських та селищних радах відбуваються за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних округах,
3) вибори в районні, міські, районні в містах, обласні ради, ВР АРК відбуваються за пропорційною виборчою системою в багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій,
4) у містах (тер. об'єднаних громад) із кількістю виборців 90 000 і більше вибори відбуваються за мажоритарною системою абсолютної більшості (передбачена можливість 2-х турів) ...

Конституційне право. Місцеве самоврядування.
Закон України Про добровільне об’єднання територіальних громад (05.02.2015 р.)
Цей Закон регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об’єднання територіальних громад сіл, селищ, міст.
"...У селах, селищах, визначених за рішенням місцевої ради об’єднаної територіальної громади ..., за винятком її адміністративного центру, обирається староста на строк повноважень місцевої ради."


Конституційне право. Адміністративне право.
Закон України Про державну службу (10.12.2015 р.)
Цей Закон визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.

Конституційне право. Права та обов'язки людини і громадянина.
Закон України Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку проходження військової служби та питань соціального захисту громадян України, які проходять військову службу під час особливого періоду (15.01.2015 р.)
Основі новели:
1) відновлюється призов на строкову службу з 20 років до ЗСУ,
2) тривалість строкової служби збільшено до 18 міс., для осіб із вищою освітою - до 12 міс.,
3) максимальний вік призову на строкову службу встановлено до 27 років ...

Реформування правоохоронної системи України
(2015-2018 р.р.)
(презентація до занять на курсах підвищення кваліфікацівї в Хмельницькому інституті післядипломної педагогічної освіти)




Зміни в законодавстві України
(2014-2018 р.р. відповідно до тем які вивчаються у 9 та 10,11 класах на уроках правознавства)
(презентація до занять на курсах підвищення кваліфікацівї в Хмельницькому інституті післядипломної педагогічної освіти)




Немає коментарів:

Дописати коментар